Island, Lichtenštajnsko a Nórsko podpísali so Slovenskou republikou nové dohody o spolupráci v rámci Grantov EHP a Nórska na obdobie 2021 – 2028. Granty EHP a Nórska predstavujú pre Slovensko významný finančný nástroj. Jeho cieľom je podporiť sociálnu a ekonomickú súdržnosť v Európe a posilniť bilaterálne vzťahy medzi donorskými a prijímateľskými krajinami.
Po Poľsku a Estónsku, je Slovensko treťou krajinou z 15 prijímateľských krajín EÚ, ktorá podpísala dohodu o spolupráci v štvrtom programovom období. V tomto období bude Slovensko môcť čerpať finančné prostriedky na projekty v rôznych oblastiach. Zároveň sa očakáva intenzívnejšia výmena skúseností, poznatkov a kontaktov medzi slovenskými a severskými partnermi.
Nové dohody sú dôkazom pokračujúceho záujmu o spoluprácu a spoločné riešenie výziev, ktorým čelí dnešná Európa. Program Grantov EHP a Nórska tak aj naďalej zostáva dôležitým pilierom podpory inkluzívneho a udržateľného rozvoja.
Priority pre Granty EHP a Nórska v štvrtom programovom období
Zelená transformácia
Program zameraný na zelenú transformáciu sa sústredí na urýchlenie prechodu k udržateľnejšej spoločnosti a zlepšenie odolnosti voči katastrofám. Dôraz sa bude klásť na adaptáciu na zmenu klímy. Podpora pôjde na opatrenia reagujúce na extrémne výkyvy počasia, so zameraním na využitie inovatívnych riešení – napr. kombináciu prírode blízkych riešení a inteligentných technológií na verejných budovách. Súčasťou programu budú aj opatrenia na posilnenie pripravenosti a odolnosti voči environmentálnym a civilným hrozbám.
Zvýšenie sociálnej inklúzie
Sociálny program sa zameria na prevenciu a boj proti domácemu a rodovo podmienenému násiliu v súlade s medzinárodnými a európskymi normami. V oblasti ľudských práv a na podporu inklúzie a posilňovania postavenia Rómov, najmä marginalizovaných rómskych komunít. Osobitná pozornosť venuje program ženám, deťom a mládeži, ako aj podpore integrovaného prístupu.
Rozvoj miestnych komunít prostredníctvom kultúry
Hlavným cieľom kultúrneho programu je zvýšiť účasť, udržateľnosť a rozmanitosť v oblasti umenia, kultúry a kultúrneho dedičstva. Program má za cieľ posilniť kapacity kultúrneho sektora. Podporiť chce udržateľný miestny rozvoj, odolnosť a sociálnu súdržnosť. A to najmä prostredníctvom podpory demokracie, odolnosti voči dezinformáciám, nenávistným prejavom a extrémizmu, a tiež zvýšením účasti a zapojenia komunít.
Veľvyslankyne v Trenčíne podpísali Memorandá o porozumení
5. júna 2025 sa v Trenčíne konala Otváracia konferencia nového, už štvrtého, programového obdobia. Tri donorské štáty vyčlenili 130,7 milióna eur na tri programy a fondy, ktoré sa budú realizovať na Slovensku. V nadchádzajúcich rokoch budú hlavnými spoločnými prioritami kultúra, zelená transformácia, domáce a rodovo podmienené násilie a začlenenie a posilnenie postavenia Rómov.
Posilňovanie občianskej spoločnosti zostane naďalej dôležitou prioritou. Fond pre občiansku spoločnosť EHP bude spravovať nezávislý operátor – Nadáciou Ekopolis v konzorciu s Karpatskou nadáciou a Nadáciou otvorenej spoločnosti.
Finančné prostriedky vyčlenili donori aj na riešenie výziev vyplývajúcich z ruskej invázie na Ukrajinu.
Na otváraciu konferenciu bol pozvaný aj projektový tím Energo – Eko – Služby:
Príležitosti pre Žilinský samosprávny kraj
Žilinský samosprávny kraj má v rámci nového programového obdobia veľkú príležitosť čerpať podporu pre projekty zamerané na ochranu životného prostredia, rozvoj kultúrneho dedičstva, ako aj na zlepšenie sociálnych služieb a inklúziu ohrozených skupín obyvateľstva. Vďaka dostupným grantom môžu obce, mestá, neziskové organizácie a kultúrne inštitúcie realizovať inovatívne riešenia v oblasti adaptácie na zmenu klímy, obnovy kultúrnych pamiatok, ekologického vzdelávania či komunitnej spolupráce.
Jedným z kľúčových pilierov nového grantového obdobia 2021 – 2028 je program zelenej transformácie, ktorý je zameraný na podporu prechodu k udržateľnejšej, klimaticky odolnejšej a ekologicky zodpovednej spoločnosti. Na tento program bude vyčlenených 31,4 mil. EUR. Tento program má za cieľ nielen reagovať na klimatické výzvy, ale aj prinášať inovatívne riešenia do regiónov Slovenska. V praxi to znamená podporu projektov zameraných napr. na inovatívne prírode blízke opatrenia, prevenciu a pripravenosť na katastrofy, rozvoj škôl v tejto oblasti, environmentálne vzdelávanie a zelené spravovanie.