Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA) vyhlásila dňa 10.4.2025 otvorenú výzvu z Programu Slovensko na podporu energetickej efektívnosti a využívania OZE v podnikoch.
Cieľ výzvy
Cieľom výzvy je zlepšovanie energetickej efektívnosti v podnikoch a podpora využívania OZE v podnikoch na báze aktívnych odberateľov elektriny, samospotrebiteľov energie z OZE a komunít vyrábajúcich energie z OZE.
Oprávnení žiadatelia
Oprávneným žiadateľom môžu byť mikropodniky, malé, stredné a veľké podniky a tiež subjekty, ktoré sa stávajú účastníkmi hospodárskej súťaže, ktoré vykonávajú hospodársku (nielen podnikateľskú) činnosť a sú alebo sa stanú účastníkmi hospodárskej súťaže a to bez ohľadu na ich právnu formu a spôsob financovania. Oprávneným územím je celé územie SR.
Žiadateľ je povinný ukončiť realizáciu všetkých hlavných aktivít projektu do 36 mesiacov od nadobudnutia účinnosti zmluvy o NFP. Súčasťou ŽoNFP je predloženie energetického auditu.
Alokácia výzvy je:
- 42 690 000 EUR pre opatrenie 2.1.1,
- 24 132 512 EUR pre opatrenie 2.2.1.
Dátum vyhlásenia výzvy: 10.4.2025
Typ výzvy: Otvorená
Minimálna výška NFP na projekt je 50 000 EUR. Maximálna výška NFP na projekt nesmie presiahnuť 3 000 000 EUR.
Oprávnené aktivity
Výzva podporuje implementáciu nasledovných opatrení P SK:
2.1.1 Zlepšovanie energetickej efektívnosti v podnikoch
2.2.1 Podpora využívania OZE v podnikoch na báze aktívnych odberateľov elektriny, samospotrebiteľov energie z OZE a komunít vyrábajúcich energie z OZE.
Podmienkou podania projektu je predloženie energetického auditu, ktorý bol u žiadateľa vypracovaný odborne spôsobilou osobou, na základe ktorého sú navrhnuté opatrenia v oblasti energetickej efektívnosti a využívania OZE. Na účely tejto výzvy sa za energetický audit považuje účelový energetický audit s predmetom energetického auditu minimálne v rozsahu oprávnených aktivít tejto výzvy alebo energetický audit podľa § 14 ods. 1 alebo ods. 9 zákona č. 321/2014 Z. z., ak je oprávnená aktivita tejto výzvy v energetickom audite samostatne identifikovateľná.
Pre opatrenie 2.1.1 je oprávneným typom akcie Zlepšovanie energetickej efektívnosti v podnikoch s nasledovnými typmi podopatrení:
- Zlepšovanie energetickej hospodárnosti budov
- Zvyšovanie energetickej efektívnosti v iných oblastiach ako v budovách
Pre podopatrenie A sú oprávnené nasledovné hlavné aktivity projektu:
- zateplenie obvodového plášťa;
- zateplenie strešného plášťa;
- výmena otvorových konštrukcií;
- inštalácia / rekonštrukcia / modernizácia vykurovacieho systému;
- inštalácia / rekonštrukcia / modernizácia systémov chladenia a vetrania;
- inštalácia / rekonštrukcia / modernizácia systémov prípravy teplej vody;
- rekonštrukcia / modernizácia osvetlenia;
- inštalácia systémov merania a riadenia;
- iné opatrenia prinášajúce úsporu primárnej energie v budove;
- zavádzanie energetického manažmentu;
- zavádzanie monitoringu prevádzkových údajov;
- prepojenie na energeticky účinný systém centralizovaného zásobovania teplom a/alebo chladom a súvisiace zariadenia;
- výstavba a inštalácia nabíjacej infraštruktúry určenej pre používateľov budovy, ako aj súvisiacej infraštruktúry, ako je napríklad káblovody, ak sa parkovisko nachádza buď v budove, alebo s budovou fyzicky susedí;
- inštalácia zariadení na digitalizáciu budovy, a to najmä na zvýšenie jej inteligentnej pripravenosti, vrátane pasívnych vnútorných rozvodov alebo štruktúrovaných káblových rozvodov pre dátové siete a doplnkovej časti širokopásmovej infraštruktúry na pozemku, na ktorom sa budova nachádza, s výnimkou elektrických rozvodov alebo káblových rozvodov pre dátové siete mimo pozemku;
- investície do vegetačných striech a zachytávanie a využívanie dažďovej vody
Pre podopatrenie B sú oprávnené nasledovné hlavné aktivity projektu:
- rekonštrukcia a modernizácia existujúcich energetických zariadení za účelom zvýšenia energetickej účinnosti a zníženia emisií skleníkových plynov;
- rekonštrukcia a modernizácia systémov výroby a rozvodu stlačeného vzduchu;
- zavádzanie systémov merania a riadenia, vrátane energetických a environmentálnych manažérskych systémov, najmä EMAS, v oblasti výroby a spotreby energie za účelom zníženia spotreby energie a emisií skleníkových plynov (zavádzanie energetických / environmentálnych manažérskych systémov alebo EMAS môže byť realizované iba v kombinácii s inými hlavnými aktivitami);
- výstavba, modernizácia a rekonštrukcia rozvodov energie, resp. rozvodov energetických médií;
- modernizácia a rekonštrukcia systémov vonkajšieho osvetlenia areálov podniku;
- iné opatrenia, ktoré prispievajú k znižovaniu spotreby primárnych energetických zdrojov v iných oblastiach ako v budovách (nevzťahujúce sa na opatrenia 1 až 5).
Pre opatrenie 2.2.1 Podpora využívania OZE v podnikoch na báze aktívnych odberateľov elektriny, samospotrebiteľov energie z OZE a komunít vyrábajúcich energie z OZE je oprávneným typom akcie Inštalácia zariadení využívajúcich OZE (lokálne, decentralizované zdroje) vrátane zariadení na skladovanie elektriny s nasledovnými typmi podopatrení:
- Výroba energie z OZE a vysokoúčinnej kogenerácie z OZE
- Iné investície.
Pre podopatrenie A sú oprávnené nasledovné hlavné aktivity projektu:
Inštalácia, rekonštrukcia a modernizácia:
Zariadení na využitie:
- veternej energie;
- slnečnej tepelnej energie;
- slnečnej fotovoltickej energie;
- geotermálnej energie;
- energie z okolia;
- a výrobu skládkového plynu, plynu z čističiek odpadových vôd a bioplynu;
- vysokoúčinnej kombinovanej výroby elektriny a tepla s využitím OZE;
prioritne pre vlastnú spotrebu.
Pre podopatrenie B je oprávnená nasledovná hlavná aktivita projektu:
Iné investície:
- na zariadenia uskladňovania energie iba v kombinácii s inštaláciou zariadenia na výrobu tepla/chladu/elektriny z OZE (zariadenia podľa bodov 1. až 7. podopatrenia A opatrenia 2.2.1).
Viac informácií na webe SIEA: SIEA vyhlásila výzvu z Programu Slovensko zameranú na podporu energetickej efektívnosti a využívania OZE v podnikoch