Nórska veľvyslankyňa navštívila Žilinu v dňoch 19. – 20. marca 2025. Počas oficiálnej návštevy sa J. E. Susan Eckey stretla aj s predsedníčkou Žilinského samosprávneho kraja Erikou Jurinovou. Cieľom návštevy regiónu bolo zoznámiť sa s výsledkami projektov podporených z Grantov Európskeho hospodárskeho priestoru (EHP) a Nórska v predchádzajúcom programovom období 2014 – 2021. Janka Kavcová, riaditeľka Energo – Eko – Služby, počas stretnutia odprezentovala viaceré úspešné projekty a príklady dobrej praxe z regiónu, ktoré mali významný dopad na zlepšenie kvality života obyvateľov regiónu. Žilinský samosprávny kraj má záujem pripravovať ďalšie projekty, ktoré podporia Nórske granty. Projekty by mohli byť zamerané na oblasti adaptácie na zmenu klímy, kultúry a sociálnej oblasti.
V aktuálne končiacom treťom programovom období podporili Nórske granty v regióne takmer 20 úspešných projektov. Zaujímavé projekty sa realizovali najmä v rámci programu Kultúra, Obchod a inovácie, Klíma a Rodovo podmienené násilie. MAPA PROJEKTOV
Nové grantové schémy
Pred nami je nové programové obdobie Grantov EHP a Nórska 2021 – 2028. V rámci tohto obdobia Slovensko získa finančné prostriedky vo výške 130,7 mil. €. Veľvyslankyňa na stretnutí informovala o prebiehajúcej príprave Memoranda o porozumení medzi Slovenskom a prispievateľskými štátmi. Mandát na rokovania o nových memorandách získalo od Vlády SR Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie. Podpis týchto memoránd je podmienkou pre čerpanie finančných prostriedkov z Finančného mechanizmu EHP a Nórskeho finančného mechanizmu. Tento krok je kľúčový pre zabezpečenie ďalšej podpory pre slovenské projekty v nadchádzajúcom programovom období.
Nórska veľvyslankyňa v Žiline
Nórska Veľvyslankyňa navštívila Žilinu a počas svojej dvojdňovej návštevy v regióne aj Mesto Martin a Jesseniovu lekársku fakultu UK v Martine. Práve v Martine existuje dlhoročná tradícia štúdia medicíny nórskych študentov. V Žiline sa stretla s primátorom Mesta Žilina. Navštívila Novú Synagógu a Žilinskú Univerzitu. Na univerzite sa diskutovalo o možnostiach ďalšej spolupráce v oblasti výskumu a vzdelávania. Na záver navštívila Bioklimatický park Drienová, kde si pozrela prírode blízke opatrenia na zadržiavanie ďažďovej vody v krajine, ozdravenia krajiny a klímy a obnovy biodiverzity. Praktické ukážky realizácie týchto opatrení pre širokú verejnosť sa tu realizovali v rámci projektu KLÍMA BEST. Prehliadky sa zúčastnil aj Andrej Sokolík, ktorý bol veľvyslancom SR v Nórsku počas príprav prvého programového obdobia EHP a Nórskych grantov.