Iniciatíva pre ozdravenie klímy
Projektový tím Energo – Eko – Služby sa zapojil do slovensko – nórskej bilaterálnej iniciatívy „Využívame a zadržiavame dažďovú vodu v Žiline“. Cieľom bolo zdieľanie odborných skúseností a prezentácia praktických riešení manažmentu dažďových vôd, ktoré môžu výrazne prispieť k ozdraveniu klímy a k udržateľnejšiemu mestskému prostrediu. Správnym manažmentom dažďovej vody vedia mestá a regióny nielen predchádzať suchám a záplavám, ale aj zlepšovať kvalitu ovzdušia a posilniť odolnosť miest voči zmenám klímy.
Výsledkom je spolupráca medzi odborníkmi z nášho regiónu a odborníkmi z Nórska, ktorí sa zaoberali napríklad aj návrhmi riešení obnovy potoka Všivák v Žiline, najmä z hľadiska dlhodobej udržateľnosti, podpory biodiverzity a pozitívneho vplyvu na zdravie obyvateľov. Zámerom návrhov je zachovanie podzemnej časti v potrubí a vytvorenie nového koryta s množstvom záchytných nádrží a jazierok pre zvýšenie zachytávania objemu dažďovej vody. Vďaka tomu môže byť Žilina modelovým príkladom pre ďalšie mestá, ktoré chcú prispieť k zmierneniu klimatických zmien.
11. novembra sa v Žiline konal odborný seminár, v rámci ktorého prezentovali skúsenosti z Nórska viacerí odborníci. Tím architektov z Úradu hlavného architekta mesta Žilina a ďalší architekti z nášho regiónu, prezentovali vhodné návrhy obnovy potoka Všivák v urbanizovanom i prírodnom prostredí. Ich návrhy boli inšpirované spoločnou študijnou cestou do Nórska v septembri 2024, kde boli prezentované rôzne zaujímavé projekty a konali sa stretnutia s odborníkmi na manažment dažďových vôd v Nórskom hlavnom meste Oslo a blízkom regióne Hadeland. Spolu s nórskymi odborníkmi sme sa po skončení seminára zúčastnili prehliadky vybraných lokalít v Žiline, kadiaľ Všivák preteká.
Nórsky prístup k efektívnemu využívaniu dažďovej vody
Inšpirujúci by mohol byť najmä príklad obnovy toku Hovinbekken v mestskej časti Oslo – Ensjø, kde sa bývalá priemyselná oblasť zmenila na modernú obytnú štvrť. Hovinbekken sa stal kľúčovým architektonickým prvkom verejných priestorov v rámci mestského plánu. Technicky bola pritom zachovaná aj jeho podzemná časť v potrubí, ktorá slúži aj ako poistka v prípade väčších zrážok. Jeho nadzemná časť bola znova vybudovaná v sústave vodného toku a nádrží, parkov, dažďových záhrad, kaskád, vsakovacích jám, ktoré sú napájané z pôvodného zdroja ale tiež sa do nich zbiera všetka dažďová voda z mestskej časti. Prísne tu sledujú aj kvalitu vody. Pri prechádzke mestskou štvrťou kde potok, zeleň a biodiverzita dostali prednosť pred parkoviskami je každému jasné, že Nóri nemusia politikov a obyvateľov presviedčať o ich význame pre mesto a ľudí v ňom.
Mesto Žilina môže byť príkladom pre samosprávy v našom regióne
Otvorenie potoka Všivák môže mať ďalekosiahly význam nielen pre samotnú Žilinu, ale aj pre širší región a jeho obyvateľov. Vďaka ekologickým prínosom, prevencii pred povodňami a rekreačným možnostiam by tento projekt priniesol široký pozitívny dosah. Obnovením prirodzeného toku potoka Všivák môžeme vytvoriť udržateľný príklad pre iné obce a regióny, a tak prispieť k lepšiemu životnému prostrediu pre súčasné aj budúce generácie. Projekty obnovy vodných tokov môžu byť vzorom pre iné obce a mestá, ktoré by mohli uplatniť podobné princípy na svojom území. Vzdelávacie aktivity spojené s obnovou potoka môžu zvýšiť povedomie o dôležitosti ochrany vodných zdrojov a o potrebe udržateľného manažmentu prírodných zdrojov v regióne.
V rámci 2-dňovej študijnej cesty v Žiline nórski odborníci navštívili aj mesto Rajecké Teplice a mesto Rajec, kde mali samosprávy možnosť vzájomne prezentovať svoje projekty a zdieľať skúsenosti z regiónu v oblasti manažmentu dažďových vôd a ozdravenia klímy. Na záver sa konala prehliadka praktických príkladov prírode blízkych opatrení pre zadržiavanie dažďovej vody v Bioklimatickom parku Drienová pri Rajci. Práve tu majú aj obyvatelia nášho kraja možnosť inšpirácie a získavania praktických skúseností pre realizáciu rôznych vodozádržných opatrení, opatrení pre obnovu biodiverzity a úrodnosti pôdy alebo využívania obnoviteľných zdrojov energie.
Fotografie: Zdieľanie skúseností v oblasti manažmentu dažďových vôd a ozdravenia klímy v Žilinskom regióne